NKFI Pályázat

Kedvezményezett neve: KEL-FEDER Zártkörűen Működő Részvénytársaság

Projekt címe: Pecsenyekacsák immun- és kardiovaszkuláris rendszerének erősítésére szolgáló tápkeverék termékcsalád kutatás-fejlesztése

Támogatás összege: 359 976 310 Ft

A támogatás mértéke: 59,00%

A projekt tartalmának bemutatása:

A projekt célja a fél intenzív tartott pecsenyekacsák nevelése során fellépő, idő előtti szív- és érrendszeri okokra visszavezethető elhullási probléma kezelése a táplálás összetételeinek, módszereinek változtatásán keresztül. Felhasználva a korábbi tápkeverékekkel végzett telepi kísérletek eredményeit, az integrált pecsenyekacsa neveléssel foglalkozó Kel-Feder Zrt. egy három éves projekt keretében egy új tápkeverék termékcsaládot fejleszt ki, állattartó és takarmányokat forgalmazó ügyfelei részére. A termékcsalád a keltetés utáni, intenzív növekedési és befejezési időszakban az állatok szív-, ér- és vázizomrendszerének fejlődéséhez szükséges ásványi anyagokat optimálisan biztosíva az állatok intenzívebb súlygyarapodását és idő előtti elhalásának csökkenését eredményezi. Az új tápkeverék több olyan alkotóelemet (pl. réz, fumársav, borostyánkősav) tartalmaz majd, amelyek egymással és az egyéb alkotóelemekkel való interakciója a gyártás során tudományosan és műszakilag sem ismert. Az új hatóanyagok testtömegre, nevelési időre további immun-, szív- és ér-, valamint vázizomrendszerre gyakorolt pozitív hatásának igazolása érdekében folyamatos kontrollált etetési kísérletekre és telepi, valamint laboratóriumi ellenőrző vizsgálatokra kerül sor. A projekt keretében megvalósuló telepi, kontrollált összehasonlító vizsgálatok egyedülállóak lesznek a pecsenyekacsák tartásában.  A projekt új irányokat nyithat mind a kacsatartó telepek telepi kísérleti fejlesztésében, mind a szárnyasok tápláláson keresztüli élettani hatásainak vizsgálatához. A kifejlesztésre kerülő termékcsaládból a takarmányforgalmazó kereskedő cégeknek köszönhetően évente több tízezer tonna új takarmány válik elérhetővé mind bel-, mind külföldön.

A projekt tervezett befejezési dátuma: 2023.12.31.

A projekt azonosító száma: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00154

 

 

A projekt keretében kifejlesztett tápok bemutatása

A fejlesztés célja a fél intenzív tartott pecsenyekacsák nevelése során fellépő, idő előtti szív- és érrendszeri okokra visszavezethető elhullási probléma kezelésére alkalmas, három elemű termékcsalád kifejlesztése volt.

A termékcsalád a keltetés utáni, intenzív növekedési és befejezési időszakban az állatok szív-, ér- és vázizomrendszerének fejlődéséhez szükséges ásványi anyagokat optimálisan biztosítva az állatok intenzívebb súlygyarapodását és idő előtti elhalásának csökkenését eredményezi.

A tápok összetételében megemeltük a réz és a fumársav szintjét. A koncentráció emelést az életkorszakaszoknak megfelelően változtattuk az indító, nevelő és befejező tápokban.

A réz létfontosságú szerepet játszik számos életfolyamatban, például az energia-anyagcserében, a vasfelvételben és az eukarióta szervezetek jelátvitelében. Mivel a réz nem szintetizálható és nem raktározható a szervezetben, a napi bevitel a szérum réz fő forrása. A réz a szív- és érrendszeri betegségek potenciálisan módosítható kockázati tényezője, megfelelő mennyiségű rézbevitelt kell javasolni étrendből az optimális szérum rézszint fenntartásához, azonban a túladagolása károsan is hathat. A réz a növekedési ütem jelentős növekedését eredményezi. Javítja a bél szerkezeti állagát, javítja a felszívódást.

A réz alkotórésze a lizil-oxidáz enzimnek, amely enzim lényeges szerepet játszik az érfal felépítésében résztvevő egyik komponens, a kollagén bioszintézisében. A lizil-oxidáz enzim feladata az is, hogy összekapcsolja az érfalban az elasztin és kollagén molekulákat és ezáltal megakadályozza az érfal rétegeinek széthasadását. Az aortarepedés arányának csökkentése tekintetében a Zn-kiegészítésre is szükség van. A nagyobb artériák megrepedése csökkenthető, ha az indító tápban a madarak takarmányának réz tartalmát megnöveljük. Az új tápkeverékben csökkentett fehérje tartalom mellett növeljük és optimalizáljuk az omega zsírsavak mennyiségét és arányát, ezzel elősegítve a nevelés első fázisában a megfelelő alapanyagcsere kialakulását és a keringési rendszer optimális fejlődését

A réz megfelelő koncentrációja javítja a bél mikrobiom összetételét, s ezáltal javítja a rövidláncú zsírsavak keletkezését, valamint az esszenciális zsírsavak felszívódását.

A rövidláncú zsírsavak (SCFAs) közé az 1-6 szénatom-számú zsírsavakat soroljuk (hangyasav, ecetsav, propionsav, vajsav, valeriánsav és kapronsav). Az étrend rosttartalmától függően napi 500-600 mmol SCFA keletkezik. Az n-6 zsírsavak közé tartozó linolsav (C18:2), valamint az ?-3 csoportba tartozó α-linolénsav (C18:3) fordul elő leggyakrabban az élelmiszerekben és a gazdasági állatok takarmányaiban. Mindkét zsírsav esszenciális, azaz egyiket sem tudja sem az ember, sem a gazdasági állatok közbülső anyagcsere folyamataik során előállítani, csak az élelmiszerekkel, illetve a takarmányok útján juthatnak hozzájuk.

Az n-3 zsírsavak fontos szerepet játszanak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében. A hatás lehet antiaritmiás, gyulladáscsökkentő, antitrombotikus, véralvadást csökkentő, vérviszkozitást növelő, citokin és mutagének szintézisét gátló, szérum triglicerid szintet csökkentő. A szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében az n-3 zsírsavaknak nemcsak a koleszterin és triglicerid szintet csökkentik, hanem az említett zsírsavak érbelhártya épségét megőrző anyagok elválasztásának növelését is segítik. Ez utóbbi hatás azért is fontos, mert az aorta- illetve artériarepedés az érfal egyes rétegeinek (belső: tunica intima, középső: tunica media, külső: tunica externa) szétválásával alakul ki.

Az ásványi anyagok közül a réz mellett a fumársav és borostyánkősav kiemelten fontosnak  az érkatasztrófák megelőzésében..

A fumársav jelenleg minden állatfaj számára engedélyezett takarmány tartósítószerként. A max engedélyezett koncentráció (20 000 mg/kg). A fumársav jól ismert utakon gyorsan metabolizálódik, és em a fumarát, sem metabolitjai nem halmozódnak fel az állati szövetekben. Következésképpen a fumársav takarmányozásban történő alkalmazása nem növeli az emberi expozíciót. A Fumársav fokozza az adiponektin szintet, mely kardiprotektív hatású. A fumársav antioxidáns tulajdonságokkal is bír, mely tovább fokozza kardiprotektív hatását. A javuló testtömeg-gyarapodás valószínűleg a szerves savak bélflórára gyakorolt jótékony hatásának köszönhető.

A hibrid pecsenyekacsa állományok takarmányának energiatartalma a növekedési erélyhez igazodva jelentős, ami általában úgy érhető el, hogy a keveréktakarmányok nyerszsírtartalma is számottevő. A zsírforrás sok esetben a telítetlen zsírsavakban gazdag napraforgóolaj, amely érzékeny az oxidációra. Az oxidáció káros hatásainak kiküszöbölésére az antioxidáns (polifenolok, aszkorbinsav, fumársav) vegyületek erősítik az E vitamin hatását, a hőstressz érzékenységet csökkentik.

  • A komplex keringés támogatásnak köszönhetően ebben a legintenzívebb takarmányozási fázisban lehetőségünk lesz a maximális hústermelés kihasználására, ezért a gyakorlattól eltérően ebben a fázisban megnöveljük a takarmány nyersfehérje tartalmát.

Az új tápkeverékkel biztosítjuk a madarak számára a megfelelő fehérje mennyiséget, valamint energia tartalmat, az általunk alkalmazott kiegészítők segítségével támogatjuk a keringési rendszert és minimálisra csökkentjük az oxidatív ágensek kialakulásának lehetőségét (ROS, RNS), megelőzve a keringési rendszerben okozott kártételüket.